Dokument NA HRANĚ / ŘEZNÍK

Dnes si probereme dokument o Řezníkovi, který byl nedávno vydán na youtube. Premiéra která proběhla v Praze v kině Aero a to devátého září, měla velmi pozitivní odezvu a čekání na nahrání videa na youtube začalo. Vydání videa jsme se dočkali a to přesně 27.12.2015 v 18:00 hodin.  Po zhlédnutí traileru jsem byl na dokument nesmírně natěšený a hned jak byl vypuštěn na youtube, tak jsem si ho přehrál. Dokument jsem zkouknul, teď vám ho zhodnotím a přednesu svůj názor. Recenze bude napsaná z pohledu Sodomagora, který už strávil hodiny, dny a týdny poslouchání Řezníkovy tvorby a čtení rozhovorů a novinových článků o našem nejoblíbenějším interpretovi.  Určitě si dokument přehrajte sami pro sebe, nebudete litovat. Celkový čas dokumentu je 22 minut takže vám ani nezabere tolik času.

Očekával jsem od toho dokumentu hodně, ale abych řekl pravdu, tak mě dokument docela zklamal. Hlavně obsahem. Ale nejdřív k pozitivům. Po vizuální stránce to zanechalo pocit dobrý. Je vidět, že studenti z Písku to s kamerou umí a některé záběry byly velmi povedené, promyšlené a vtipné. Třeba jak Řezník v masce sedí na zastávce a čte si, nebo když polonahý sedí ve vitríně a nechává si nohy okusovat asijskými rybami, pohledy některých kolemdoucích jsou velmi vtipné. Také hudba byla k dokumentu vybraná dobře a celým dokumentem nás doprovázela skladba mistra Bacha; Ave Maria, což dodávala jakousi temnou atmosféru která se k dokumentu hodila. O tomhle tracku nás už varoval před lety DeSade a to v písní Antibible; „Jestli tě uslyším říkat Ave Maria, vodpálim kostel Sodoma Gomora bestia.“ Nevim, jestli po zhlédnutí DeSade rychle běžel odpálit nějaké kostely, spíše ne :D. Scéna ze začátku je velmi povedená a symbolizuje boj, který Řezník s médii svádí a který Řezník vyhrává, což je zobrazeno rozbíjejícím se rádiem, které Řezník hodí o zem.

Teď ale k hlavnímu tématu, a tím je obsah. Dokument má být především informativní a díváme se na dokumenty hlavně abychom se něco nového dozvěděli. To tomuhle dokumentu ale naprosto chybí. Co nového jsme se dozvěděli v dokumentu; Řezník má pěknou kuchyň, schovává si masky pod postelí, řídí bílé Audi a honí nad roztaženýma prdelama. Je to sice hezké takovéhle věci vědět, ale tím nové informace končí, všechno ostatní jsou jen stokrát dokola omleté informace. Například; kauza Konečný Řešení a následný soud, kauza triko Breivik a kauza Český Slavík Mattoni.

Řezník je hvězda internetu, ne ten buzna!

O tomhle jsme toho načetli a naposlouchali spoustu tak můžeme v klidu říct že nejen fanoušci měli o těhle věcech dobrý přehled. Ale tyhle tři kauzy byly středem dění celého dokumentu, což mě velmi zklamalo. Mohli se zaměřit na tolik ruzných věcí kolem Řezníka ale vybrali si to co už každý zná. Není tam nic o tom jak tvoří hudbu, až na kratký pohled do studia, mohli třeba vyzpovídat jeho příbuzné jak vidí jeho kotroverznost, nebo aspoň jeho kamarády od kterých bychom se dozvěděli jaký člověk Řezník doopravdy je. Není tam nic o jeho filmařský tvorbě, nic o jeho hospodě a jeho kreslených vtipech. Nedostali jsem žádný pohled na člověka pod maskou, jaký má názory na to co se dějě ve světě a mnoho dalších věcí byli naprosto vynechány. Je velká škoda, že toho režiséři nevyužili a nezašli víc do detailu. Tím nechci říct, že je dokument špatný a pro lidi který Řezníka vůbec neznají to může být velmi zajímavé a informativní, ale pro Sodomogora jako já to byl jenom souhrn věcí, které jsem už dávno věděl.

Na konec chci říct, že by to mohl být dobrý začátek pro další dokumentaristy, kteří by mohli zajít víc do hloubky. Doufám, že bude nějaké pokračování, ať už to natočí studenti z Písku, nebo někdo jiný. Za sebe dávám hodnocení 666 ze 1333 což je kolem 50%. Jaký je váš názor? Po shlédnutí nezapomentě jít na ČSFD, ohodnotit film a podělit se snámi o vaše dojmy.

Komentáře