Eminem-které songy ho nejvíce proslavily ?

Jeho jméno je vám určitě známé. Pro jednu skupinu je to rapový bůh či král. Druhá skupina jeho písničky a texty nemůže vystát. A koho vlastně myslím ? Samozřejmě že Eminema. Já sám patřím k první skupině. Bílý kůň černých dostihů ukazuje své kvality už hodně dlouhou dobu.
Desítky a desítky milionů prodaných CD a další úspěchy mluví sami za sebe.
Vše začalo už v roce 1996, kdy Eminem vydal album Infinite.To bylo vydáno ještě pod hlavičkou labelu Web Entertainment.
Album nebylo moc úspěšné, prodalo se asi jen 1000 kopií a deska sklidila smíšené recenze. Avšak pak přišel Dr.Dre, Slim Shady LP a vše bylo jinak. Z nikoho se přes noc stala senzace. Za svoji kariéru už vydal mnoho alb a podílel se na slušném počtu featů těch nejznámějších hráčů scény. Které z nich ho ale proslavily nejvíce? V tomto článku vyberu 10 songů, které „toho kluka z 8th mile“ nejvíce ( podle mého názoru ) proslavily. Jen dodám, že počty shlédnutí takových songů na youtube pro mě nebyly kritériem.

1)My Name Ismaxresdefault
Asi každému bylo jasné, že tento song zde bude. První singl z alba Slim Shady LP, který se umístil na 36. příčce US žebříčku Billboard Hot 100. O produkci se pak postaral Dr.Dre. Eminem vlítl s tímhle songem do hitparád jako uragán. Jedni ho začali zbožňovat, druzí nesnášet za jeho přímočaré a vulgární texty. My Name Is dostalo Eminema nahoru. Dostalo se mu pozornosti a on tuhle šanci naplno využil. Já osobně bych tento song nezařadil mezi mé nejoblíbenější, avšak fakt, že Eminema proslavil, nejde v žádném případě popřít. Menší zajímavostí je, že v roce 1999 byla My Name Is stažena z promo videa NFL, když se vedení ligy dozvědělo o jejím vulgárním textu.

2) The Real Slim Shadymaxresdefault (1)
Eminem po albu Slim Shady LP už byl prakticky hvězda. Čekalo se na jeho další album. Tím bylo Marshall Mathers LP. To se původně mělo jmenovat Amsterdam, protože značnou část alba napsal právě tam. Následně přišel singl The Real Slim Shady. Ti co ho milovali ho milovali ještě více a naopak zábavný text, kde se otřel o pár osobností  a k tomu i zábavný videoklip. Tyto prvky obsahovaly i další songy v následujích albech ku příkladu Just Lose It, We Made You nebo Without Me. Všechny měli úspěch ale The Real Slim Shady bylo první a podle mého názoru i  nejlepší a proto je v tomto žebříčku. O produkci se postaral Dr. Dre a Mel-Man.

3)Lose Yourselfscreen-shot-2014-11-20-at-11-56-57-am
Další ze songů co zde prostě musí být. Rok 2002 Eminem naprosto ovládl. Album The Eminem Show, zahrál si
ve filmu 8 mile a pak ještě vydal 8 mile Soundtrack. Odtuď pochází i tento song.V tomto singlu rapuje o postavě, kterou ve filmu sám bravurně ztvárnil. To, že Eminem dostal Oscara díky tomuto songu asi nikoho nepřekvapí ale věděli jste, že list papíru na který Eminem originálně napsal skladbu Lose Yourself se prodal na eBay za 10 000 amerických dolarů ? Song se následně ještě objevil na kompilačním albu Curtain Call: the Hits které obsahovalo jeho největší hity a také na dalším kompilačním CD Shady XV které obsahovalo 2 CD.První nové písničky a druhé obsahovalo největší hity z Shady Records.Právě zde se objevil song Lose Yourself a také jako bonus originání Demo
tohoto songu.Pro mne jeden z nejoblíbenějších songů od Eminema.

4)Stanstažený soubor
Jeden song z The Marshall Mathers LP v žebříčku  už máme. Stan je však z úplně jiné kategorie než předešlý The Real Slim Shady. Eminem tímto songem vytřel zrak všem, kteří o něm tvrdili že nedokáže napsat smysluplný text.
O čem,že je vlastně tento song ? Příběh jednoho z fanoušků Eminema, jehož záliba v jeho idol zašla až příliš daleko
První tři sloky rapuje Eminem z pozice Stana. V první sloce je Stan v dobré náladě,píše jak se má co dělá, že je jeho přítelkyně těhotná, že je jeho největším fanouškem.Ve druhé sloce je trošku naštván že se nepodepsal ani Matthewovi,mladšímu sourozenci Stana. V další sloce už je Stan naprosto vytočen a ze svojí přítelkyní v kufru jede pryč autem a přitom nahrává vzkaz. Nakonec umírá on i jeho těhotná přítelkyně. Čtvrtá sloka je už za samotného Eminem, který konečně odepisuje na dopis.Omlouvá se a také mu radí ať tolik nežije jeho hudbou a také aby se věnoval více své dívce. Avšak už je pozdě a korunuje to těmito řádky :

Jenom nechci, abys udělal nějakou posranou blbost.
Jednu takovou blbost jsem viděl ve zprávách před pár týdny, ze který se mi
udělalo blbě.
Nějakej machr byl ožralej a jel v autě po mostě
A v kufru měl svou holku, která čekala jeho dítě
A v autě našli nahrávku, ale neřekli pro koho byla
Zamysli se nad tím…jmenoval se…byls to ty.
Sakra

Song také vyšel i na kompilaci Curtain Call: The Hits a to ve dvou verzích. Originální, kde refrén zpívá zpěvačka Dido, a poté live verze kde refrén obstaral jeho dobrý přítel Elton John. Song má i pokračování a to song Bad Guy z alba Marshall Mathers LP2, kde mladší bratr Matthew chce pomstu za svého bratra.

5)Rap Godstažený soubor (1)
Z mého žebříčku je to nejnovejší song. Třetí singl z alba Marshall Mathers LP2. Asi je všem jasné proč je tento song zde. Ne každý song se zapíše do Guinnessovy knihy rekordů. Rap God to však dokázal.Píseň debutovala na 7. příčce US žebříčku. Eminem se zde označuje na rapového boha,avšak označuje i pár dalších umělců a oceňuje jejich přísun v rapu. Existuje informace  ( netuším jestli pravdivá ) že Rap God je vlastně freestyle. V tomto singlu dokázal zarepovat 101 slov za 16 sekund. Přesto zápis do knihy rekordů není za tuto část,ale za celý song Ve skladbě dokáže vyřknout na 1560 slov, a to během 6 minut, takže zde rapuje rychlostí 4,28 slova za jednu sekundu. Myslím že názor na toto je jasný. Kdo tuhle šestiminutovou palbu kulometem nemůže mít rád ?

6)Forgot About Dre (ft. Eminem)hqdefault
Jediný song ze seznamu, který není přímo od samotného Eminema.Song se objevil na albumu Chronic 2001 z roku 1999. Ačkoliv na albumu je v originálním znění jen Dr.Dre a Eminem v klipu má svojí sloku i Hitman. Dr.Dre má na starost první sloku,Eminem zase refrén a druhou sloku kde ukazuje svůj ´Shady´ styl.Poslední sloku má opět Dre. A proč vůbec tento song je v žebříčku ? Důvod je prostý.Dr.Dre je legenda. A objevit se na klipu k nové desce? To není jen tak. Mimochodem Eminem se na albu objevil dokonce na třech písničkách. The Watcher, What’s The Difference ( +Xzibit) a poslední již zmiňovaný Forgot About Dre. Jejich spolupráce pokračovaly na Eminemovo dalších deskách, ale to už je zase jiný příběh.

 

7)Not Afraid
První singl z alba Recovery. Debutoval na 1. příčce žebříčku Billboard Hot 100 jako teprve šestnáctý singl v historii a druhý v žánru hip hop. Produkce se ujmul producent Boi-1da. Stejně jako za samotné album Recovery dostal Eminem cenu Grammy i za singl Not Afraid a to pro nejlepší solo rapový výkon. Eminem se svým fanouškům omlouvá a přiznává, že Relapse nebylo moc dobré album. Slibuje že už neodejde. Pamatujete na klip? A na sklep ve kterém rapoval? Není povědomý? Mohl by, je to ten samý sklep z klipu Stan. Já, jakožto ten, kdo začal poslouchat Eminema právě díky Recovery, mám velmi rád zvuk celého alba.

 

8)Kim stažený soubor (3)
Song Kim není u nás zas tak moc známý, přesto v Americe způsobil celkem velký rozruch a rozvířil snad ještě více kontroverzi kolem Eminema a jeho textů. Podle názvu už asi tušíte o kom je tento song. O Kim jeho už bývalé ženě a matce jejich dcery Hailie. Přesto to není žádný lovesong, přesně naopak. V textu zabije jejího milence, odvleče Kim do auta a odjíždí pryč.Cestou jí obviňuje a ptá se proč to udělala.Nakonec dojedou na opuštěné místo kde nakonec Kim zabíjí. Eminem slíbil Kim že tento song nikdy nezahraje na koncertu. Když však porušil slib Kim se psychicky zhroutila.
9)Cleaning out my closetstažený soubor (4)
Eminem a jeho matka nikdy neměli spolu ten nejlepší vztah. Popravdě kdybych chtěl spočítat každý odstavec textu který byl zaměřen proti jeho matce, nějakou dobu by to nejspíše trvalo. Avšak vždy to byli jen části textu. Do té doby, než přišel song Cleaning out my closet, který byl celý pro jeho matku. Tento song jejich vztah ještě zhoršil. Nakonec však Eminem nahrál song Headlights ( album Marshall Mathers LP2) kde se matce omlouvá. Také zde slibuje, že Song Cleaning Out My closet byl až moc, a už ho nikdy neuslyšíme na koncertu. Song Cleaning Out My closet se nachází na albumu The Eminem Show.

Eminem
Eminem

10)‚TILL I COLLAPSE
Proč je tu zrovna tento song? To z několika důvodů. Nechci tu mít samé singly co mají videoklip. Tento song se stal velmi známým i bez klipu a proto si myslím, že si zaslouží své místo. Eminem se snaží motivovat své posluchače, aby to v těžkých chvílích nikdy nevzdávaly.I proto se možná stal tak oblíbeným. Je to 18 song z alba The Eminem Show. Na refrénu se ukázal dnes už zesnulý Nate Dogg. Ve druhé sloce zmiňuje několik raperů a to jsou: Redman, Jay-Z , Tupac Shakur , Notorious BIG André 3000, Jadakiss, Kurupt a Nas. Song se objevil v jednom z trailerů na film Ocelová pěsť, i když ve filmu zazní song Fast Line. Já osobně tento song zbožňuji, ta agresivní flow mě baví!

Tak, tohle byla moje desítka songů, které sem vybral. Bylo těžké vybrat jich pouze deset, protože spousta z nich je kontroverzích a do seznamu by se dostaly. Například We as Americans. FBI přiznala že prověřovala tvrzení, že Mathers ohrožuje prezidenta Spojených států. Problémem byl text: Fuck money/I don’t rap for dead presidents/ I’d rather see the president dead/ It’s never been said, but I set precedents (Seru na peníze/Nerapuju pro mrtvý prezidenty/Radši bych viděl prezidenta mrtvýho/Nemluví se o tom, ale já vytvářím precedenty).

A co vy ? Máte rádi Eminema ? Jaké Eminemovy songy vás nejvíc baví?

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.