Největší jména hip hopu #1

DR. DRE
Dnes se vše točí kolem peněz, ale to vám nemusím přece říkat. Pro peníze je schopný udělat každý hodně. Ale co doby, kdy peníze tak podstatný nebyly? Doby, kdy lidé chtěli žít tak, jak by si přáli, bez utlačování názoru, rasy, nebo diktatury? Tak se posaďte a nechte se mnou vzít do těch dávných útrob hip hopu, kdy zkušenosti na mikrofonu nevydělávaly svazky bankovek, ale čest, respekt a dobrý pocit ze svého výtvoru!

Znáte výroky jako Straight outta compton, Fu*k the police, Boyz in the hood? Ano? Už se vám to vybavuje? Přesně tak!

N.W.A ( Niggaz With Attitude) jejichž členem byl i umělec, o kterém píšu tenhle článek. Jak to vlastně celé začalo?
Tahle parta mladých raperů byla americká hip-hopová skupina z Comptonu. Stála u zrodu subžánrů Gangsta rap a West Coast rap a je považována za jednu z nejvýznačnějších hip-hopových skupin historie. Skupina byla aktivní mezi roky 1986 a 1991. V tomto období byla považována za kontroverzní, zejména kvůli explicitnímu obsahu v textech písní. Texty písní prosluly neuctivostí k ženám, glorifikací gangové kultury a násílí. Ačkoliv jejich písně byly celou řadou amerických mainstreamových rádiových stanic bojkotovány, skupina prodala jen v USA přes 10 milionů kusů alb a singlů, proslula také svou nenávistí k policii. Původní sestavu tvořili Arabian Prince, Dr. Dre, Eazy-E a Ice Cube. Později se přidali DJ Yella a MC Ren.

A přesně tady Dr. Dre svou bohatou kariéru začal. Vlastním jménem Andre Young, narozený 18. února 1965 v Los AngelesKalifornii, je jedna z nejvýraznějších postav Hip Hopu. Jak už jsem psal, byl členem velmi známé skupiny N.W.A, získal 6 prestižních cen Grammy a tento chlapík rozhodně nepatří do starého šrotu. Byl (a stále je) považován za jednoho z nejlepších a také nejvyhledávanějších hip hopových producentů. Byl spoluzakladatelem hudebních nahrávacích společností Death Row Records a Aftermath Entertainment. Dle časopisu Forbes jeho jmění v roce 2014 činilo 550 milionů amerických dolarů. Tehdy byl druhým nejbohatším hip-hopovým umělcem na světě. V červnu 2014 však odkoupila společnost Apple jeho firmu Beats Electronics za 3 miliardy dolarů. Dr Dre v ní vlastnil přes 25% akcií, a tím se s majetkem přes miliardu dolarů stal nejbohatším umělcem v žánru hip hop a jedním z nejbohatších lidí na světě.
V roce 1996 založil vydavatelství Aftermath a tímto krokem odstoupil z vydavatelství Death Row Records. K tomuto kroku mu napomohla skladba California Love, kterou každý labužník dobrého rapu musí znát.

Založit vydavatelství Aftermath byl dobrý krok, jak se udržet na hladině úspěchů. Po úmrtí Tupaca Shakura , který právě spolupracoval na skladbě Cali-Love se Death Row Records, ve které Dr. Dre působil, dostává do krize. Aftermath začalo růst a dobíjet si vlastní teritorium na scéně. V roce 1997 podepsal smlouvu se slibným začínajícím rapperem Eminemem a produkoval jeho album The Slim Shady LP v roce 1999, které následovalo ještě úspěšnější album The Marshall Mathers LP v roce 2000.

A teď k tvorbě! Píše se rok 1992 a Dr.Dre vydává svůj první sólový singl Deep Cover.

Tento hit rozjel jeho G funk styl a upevnil spolupráci se Snoop Doggem, dříve známým jako Snoop Doggy Dogg. Ten se poprvé objevil na debutovém albu The Chronic v roce 1992, na kterém dostal stejný prostor jako Dr. Dre. Z alba se díky singlům Nuthin‘ But a ‚G‘ Thang a Fuck wit Dre Day stal v USA platinovým, a to hned třikrát!
Rok na tento úspěch produkoval Dre Snoopovo album Doggystyle.

Album Doggystyle dosáhlo úspěchu tak velkého, že se hned usadilo na první příčku hodnocení v časopisu BillBoard.
Další velká věc Andrého, byl Detox, což byl projekt počatý v roce 2004, ale kvůli Dreho zápalu pro spolupráci s dalšími umělci se tento projekt vzdaloval, dokud si lidé nemysleli, že se tato věc nedokončí. V roce 2009 vydal Eminem album Relapse, kde se za svou produkci také nemusí Dr. Dre stydět. O rok později vydává Eminem své další album Recovery, kde bohužel Dre tolik spolupráce nemá. Přesněji se zde jednalo jen o jediný beat. Skladba So bad byla tou jedinou věcí, ve které se Dr. Dre angažuje.

No není to pohlazení po tváři podané zvukem? Bohužel více na albu Recovery ve smyslu této spolupráce nenajdete. A tak jdeme dál!
V roce 2010 vychází singl Dr.Dre – Kush ft. Snoop Dogg, Akon.

který se umístil na 34. pozici v Billboard Hot 100, a tím po deseti letech vrátil Dr. Dreho do hudebních žebříčků. Další peckou na seznamu je skladba Dr. Dre – I need a doctor ft. Eminem, Skylar Grey.

Tato skladba se umístila na pěkném pátém místě žebříčku Billboard Hot 100. Na jaře 2011 byl natočen klip k singlu I Need a Doctor, ve kterém se objevilo datum 20. dubna 2011, což bylo bráno jako datum vydání alba Detox. Ovšem to by nebyl osud, kdyby to vše vyšlo, jak má, ale nakonec se ukázalo, že o datum vydání nešlo a album je plánováno k vydání do podzimu 2011. Zatím poslední datum vydání bylo určeno k 26. červenci 2011, a ti, co čekali, se nedočkali. Album nakonec nebylo vydáno. A tam, kde to začalo, tam i dlouhé vyprávění skončí.
Compton, Compton… Ano. Přesně tak! Je to obrovský kus historie hip hopu, který nesmí být zapomenut a tak v roce 2015 Dre oznámil ve své show The Pharmacy, že vydá své třetí studiové album Compton: A Soundtrack by Dr. Dre. Na albu hostují Kendrick Lamar, Xzibit, Ice Cube, Snoop (Doggy ) Dogg, Eminem či The Game.

Ve své show také vysvětlil, že album Detox nevydal z toho důvodu, že si myslel, že není dost dobré. A tím tento článek končí.
Dr. Dre udělal obrovský, až přímo neuvěřitelný rozruch ve scéně už od počátků. Už od dob N.W.A, až do teď, a že je to sakra dlouhá doba a pořád tento muž patří mezi největší psy Hip Hopu!
Sleduj dále Největší jména hip hopu a čekej další velké jméno z Hip Hopového světa. A kdyby se ti náhodou něco stalo a potřeboval/a bys doktora, tak ti doporučuji Dr. Dreho! Ciao!

Komentáře