Největší jména hip hopu #4

Venku se nám dělá pomalu hezky a pomalu, ale jistě nám léto klepe na dveře. Brzy nám svět hip hopu přinese pod nos spousty akcí a nebude čas na to sedět doma u počítače.Aa tak toho využiju, abyste si přečetli něco málo o dalším velkém jménu hip hopu. Dnes spolu probereme umělce, který je odlišný od ostatních umělců ve světe hip hopu, tak jdeme na to milí čtenáři. Dnes si probereme Snoop Dogga/Snoop Liona!

Cordoraz Calvin Broadus, narozený 20. října 1971 (Long Beach, Kalifornie, USA), spíše známý jako Snoop Doggy Dogg nebo Snoop Lion, je americký rapper a reggae zpěvák, producent a herec, který byl dvanáctkrát nominovaný na cenu Grammy. Proslul slangovým přidáváním koncovky -izzle. Narodil se na počátku sedmdesátých let na Long Beach v Kalifornii. Ponechal si příjmení své matky Beverly Broadusové, jelikož jeho otec Vernall Varnado, veterán z Vietnamské války a zpěvák, opustil rodinu, když Calvinovi byly tři měsíce. Jako malý se věnoval sborovému kostelnímu zpěvu a hraní na klavír. V šesté třídě začal rapovat. Přezdívku Snoopy získal od členů své rodiny, kteří mu tak říkali, jelikož jako malý byl velmi podobný oblíbené dětské postavičce. Po absolvování střední školy byl na půl roku uvězněn kvůli držení kokainu. Jako dospívající byl členem černošského gangu Crips.

Ve dvaceti letech, spolu se svými bratranci Nate Doggem a Lil 1/2 Dead a kamarádem Warrenem G, založili skupinu 213 a začali nahrávat demo album. Tato nahrávka se dostala k již tehdy slavnému producentovi Dr. Dre, který je poté kontaktoval. Nejvíc ho oslovil právě Snoop Dogg. Bývalý člen skupiny N.W.AThe D.O.C. jej poté naučil, jak má komponovat texty a vytvářet refrény.

V roce 1992 podepsal smlouvu, již pod svým novým jménem Snoop Doggy Dogg, se společností Death Row Records a ihned začal spolupracovat s Dr. Dre. Nejdříve na soundtracku k filmu Deep Cover a poté na prvním sólovém albu Dr. Dre – The Chronic. Hned na to spolupracuje s další skupinou pod Death Row – Tha Dogg Pound. Tato propagace vedla v roce 1993 k obrovskému úspěchu jeho vlastního sóla Doggystyle. Kritika opěvovala Snoopův hlas a jedinečnost, ostatní jeho styl. Zvláště na počátku se věnoval podžánru G-Funk, a poté stylu Gangsta rap, což mu vydrželo více či méně dodnes. V devadesátých letech 20. století stihl spolupracovat se všemi velkými jmény hip-hopu západního pobřeží, například i s 2Pacem.

Murder Was the Case (1994) je první film, ve kterém hrál. Jedná se o krátký snímek o jeho vlastní fiktivní smrti a následném vzkříšení po podepsání smlouvy s ďáblem. K filmu byl vydán i soundtrack. Druhé album Tha Doggfather (1996) odráželo vyhrocené chvíle devadesátých let 20. století v černošské komunitě. Nicméně Snoop volí jemnou formu sdělení a to se nelíbí jeho fanouškům. Rapper reaguje na smrt 2Paca, vydírání šéfa labelu Suge Knighta a na opuštění labelu Dr. Dre, kvůli nejasnostem ohledně smlouvy. Album již nemělo takový úspěch jako debutové a Snoop po hádce s vedením opouští Death Row Records. V roce 1997 se oženil se svou školní láskou Shante Taylor, v roce 2004 se s ní rozvedl, k překvapení všech se však v roce 2008 znovu vzali.

Po odchodu z Death Row podepsal smlouvu u labelu rappera Master P – No Limit Records. U této společnosti vydal tři alba, jichž se prodalo dohromady okolo pěti milionů kopií. Jde o alba: Da Game Is to Be Sold, Not to Be Told (1998), No Limit Top Dogg (1999) a Tha Last Meal (2000). V roce 2001 vydal svou autobiografii Tha Doggfather.
Rok na to nahrál album u společnosti Priority Records nazvané Paid tha Cost to Be da Bo$$, kterého se prodalo přes milion kusů. Právě na tomto albu začíná Snoop se stylem Pimp rap, neboli pasácký rap. V jednom z těchto podžánrů se pouští do Dissu Suge Knighta.

V roce 2004 opět změnil label, tentokrát zakotvil u Geffen Records, kde vydal téměř 2x platinové album R&G (Rhythm & Gangsta): The Masterpiece, na kterém spolupracoval s rappery z celých Spojených států, jako jsou Pharrell, Nelly, Lil Jon a 50 Cent, ale i zpěvák Justin Timberlake nebo skupina Bee Gees. Poté se Snoop spojil s Warrenem G a Nate Doggem, aby znovu oživili skupinu 213, s kterou poté vydal album The Hard Way. V roce 2005 se objevil s dalšími rappery v klipu k písni metalové skupiny Korn.

V roce 2006 vydal disstrack Real Talk, který směřoval na Arnolda Schwarzeneggera, jakožto guvernéra Kalifornie, který zamítl odložení popravy zakládajícího člena gangu Crips – Stanleyho Williamse. Poté spolupracoval s dalšími rappery na jejich albech, mezi ně patří například: Ice Cube, Coolio, Too Short a Tha Dogg Pound. V listopadu 2006 vydal album Tha Blue Carpet Treatment, které ve všeobecném trendu zaznamenalo pokles prodejů a stalo se „jen“ zlatým. Album vyjadřuje Snoopovy pocity ohledně gangu Crips, na albu hostuje Akon, R. Kelly, Damian Marley nebo The Game.

V roce 2007, jako první umělec vůbec, vydal píseň jako vyzváněcí melodii dříve, než ji vydal jako singl. Hned na to byl pozván na benefiční koncert Live Earth v Hamburku.
Rok 2008 byl ve znamení očekávaného alba Ego Trippin‘, kterého se však prodalo jen něco okolo 400 000 kusů v USA. Snoop si na albu vyzkoušel tehdejší novinku autotune, kterou proslavil zpěvák T-Pain. V roce 2009 vydal své desáté studiové album nazvané Malice N Wonderland, kterým zaznamenal tehdy nejmenší prodeje v kariéře, na albu hostovali zpěváci a rapeři The-Dream, R. Kelly, Jazmine Sullivan, Pharrell Williams, Lil Jon a Soulja Boy. V roce 2010 vytvořil Snoop spolupráci se skupinou Gorillaz pro jejich nové album. Také vydal re-edici alba Malice N Wonderland nazvanou More Malice, která obsahovala remixy a několik nových písní, ale ani tato re-edice se nesetkala s komerčním úspěchem. V březnu 2011 vydal své jedenácté album nazvané Doggumentary. Album uvádí nepříliš úspěšný singl „Boom“ (ft. T-Pain). Na albu hostují R. Kelly, Young Jeezy, Kanye West, Wiz Khalifa, E-40, Gorillaz, John Legend a další. Umístilo se na 8. příčce žebříčku Billboard 200 s 50 000 prodanými kusy v první týden prodeje v USA. Dosud se alba prodalo okolo 90 000 kusů.

V roce 2012 oznámil práce na svém reggae albu, kvůli kterému si pozměnil pseudonym na Snoop Lion. Album Reincarnated mělo být vydáno koncem roku 2012, ale nakonec bylo vydáno v dubnu 2013 u RCA Records. Album debutovalo na 16. příčce s 21 000 prodanými kusy za první týden prodeje v USA. Z alba pochází neúspěšný singl „Ashtrays & Heartbreaks“ (featuring Miley Cyrus) nebo naopak často diskutovaný singl „No Guns Allowed“, který je kontroverzní hlavně díky negativnímu postoji k výskytu zbraní v USA. Ukázalo se, že většina lidí je toho názoru, že jde o propagaci americké vlády a diskriminaci běžné populace.
V květnu 2015 vydá své třinácté studiové album s názvem Bush. Nahrál ho u labelů Iam OTHER a Columbia Records. Celé album produkoval Pharrell Williams. Prvním singlem byla píseň „Peaches N Cream“ (ft. Charlie Wilson).

Z jeho filmografie ho můžeme znát z mnoha filmů, ale nejvíce známým filmem, kde se ukázal, je například Starsky a Hutch z roku 2004, což byla akční komedie jak má být, nebo například v parodii na několik hororových filmů Scary Movie 5 , kde se objevil s Mac Millerem ve známe scéně, kde spolu nesou pětimetrový joint.

Sám Snoop Dogg je tak trochu vtipálek, ačkoliv ne záměrně. V lednu roku 2014 jak nesou název některé články, které kolují po internetu, Snoop dogg vykouřil v hotelu tolik marihuany, že museli přijet hasiči. Stalo se tak  v luxusním pětihvězdičkovém hotelu Gold Goast v australském Melbourne. Požární hlásič hasičům oznámil, že v jeho apartmánu hrozí oheň. Kouř pocházel z marihuany. Je známo, že Snoop Dogg je velký milovník marihuany, o čemž mluví za vše několik jeho videoklipů, jako například Stoners Anthem.

Možná od dob, co Snoop Dogg začal dělat Reggae pod pesudonymem Snoop Lion, není jeho hip hopová stránka až tak bohatá, ale zanechal nám tu spousty let skvělého hip hopu a určitě nám ještě něco přinese, přeci jen je to jedno z největších jmen hip hopu!
A s tímhle čtvrtý díl největších jmen hip hopu končí, tak stále sleduj, co ti přineseme za další velké jméno, abychom si připomenuli, kdo postavil a proslavil Hip Hop!

Komentáře