Novinky ze světa rapu #1

Čau čtenáři, v následujících řádcích vám představím pár novinek ze světa rapu, co mě oslovily a které jsem si stáhnul. Doporučuji si tyto projekty pustit a udělat si na to svůj vlastní názor. Nebudu psát o všech nových věcech, protože to časově není možné a nehci psát o něčem, co mě nebaví, nebo nezajímá. Jestli jsem si nějakého kvalitního releasu nevšiml, tak buď  na Facebooku nebo pod článek se o tom zmiňte a já si to pustím.

  • 50 Cent – The Kanan Tape

O 50 Centovo novém tapu vás už před několika dny informoval Croupier, jeho článek si můžete přečíst zde. Moje první dojmy jsou jednoduchý – je to skvělý. Jeden banger za druhým. 50 Cent se do toho opřel a po 12ti letech konečně vydal něco dobrýho. Ano, je to už 12 let, co vyšlo Get Rich or Die Tryin. Doufám, že Fifty bude tímto směrem pokračovat a v příštim roce se dočkáme plnohodnotného alba.

  • Chief Keef – Nobody 2

    Chief Keef -Nobody 2

Chief Keef byl v roce 2015 plodný člověk, v posledních několika měsících vydal několik singlů a jeho Finally Rollin 2, Life of a Glow Boy a Bang 3 mixtapy. Rok ještě není u konce a Sosa pro nás má další překvapení. Jeho album Nobody 2 bylo tajně vydáný přes iTunes. Album přichází jako pokračování desky Nobody z minulého roku, které sdílí název s titulní skladbou, na který hostoval Kanye West. Nobody 2 nám nabízí 17ti trackovou placku, kterou produkovali beatmakeři 12million a Chaboki. Nobody 2 přichází nedávno po tom, co Keef měl svou smlouvu s nahrávací společností FilmOn pozastavenou. Hudebně i textově je to starý dobrý Chief Keef, nic extra zázračnýho. Jestli máte rádi Sosu, tak se vám album bude líbit.

  • Curren$y – Canal Street Confidential
Curren$y – Canal Street Confidential

Curren$y možná kromě Snoop Dogga je v Hip-Hopu nejvíce přátelský Stoner. Curren$yho fame vzrostla z mírně zajímavých projektů s Cash Money Records. Curren$y měl ale jiné vyhlídky a udělal si jméno sám. Velmi z řídka vídáme nezávislé úspěchy takového rázu, stal se inspirací pro mnohé. Curren$y přesvědčil mnohé fandy na podporu jeho značky, včetně jeho Jet Life sloganu a velmi oblíbené série alb Pilot Talk.

Canal Street Confidential je album, které zní dobře vzhledem k produktivní práci a splynutí všech beatu. Curren$yho lehce chraplavý hlas zní dobře jako protiklad k beatům. Album má relaxační podtón a je určen jako doplněk k relaxační aktivitě, jestli víte co myslim. Nicméně tam nejsou nějaké opravdu velké pecky. ale projekt je celkově příjemný pro uši.

 

  • Desade – Here I Cum
Desade – Here I Cum

Desade měl dlouho dva pseudonymy – SWD a již zmíněný Desade, který se vyznačovali jiným hlasem. SWD byl regulerní hlas a Desade byl ten uřvaný a na tomhle projektu je zkloubil dohromady. I beaty jsou různorodé a ani jeden track nezní stejně jako ten druhý. Na albu jsou použity jak jemné beaty tak i ostře nadupaný. Celé album se nese v duchu porno rapu, což je pro Desada specialita. Dočkáme se i zakončení série tracků Kundičky, které se datuje už od roku 2006. Návrat Karla Šípa za mikrofon přinesl skvělý track Opilá Rohlikem. I starý DJ Sodomy Gomory, Rogor, se objeví na albu na pecce Já ti Nevim. Celkově je album jedním z nejlepších horrorcorových releasů v čechách, jak různorodým zvukem, tak i textově.

  • Insane Clown Posse – Phantom X-Tra Spooky Edition
ICP – Phanton X-Tra Spooky Edition

Phantom: X-Tra Spooky Edition je cenný vedlejší projekt. I když ICP jsou samozřejmě mistři zlých vibrací, tohle EP je bere na zcela novou úroveň. Textově se vrací zpět ke staršímu stylu ICP a je jak brutální, tak i komediální. Hudebně je to úplně jiný směr jako celek, a některé beaty jsou i poměrně zjednodušený, ale dokonale udělaný. EP dokazuje, že není třeba velkého množství efektů, nastrojů a samplů, aby tracky byly kvalitní.

Phantom: X-Tra Spooky Edition je buď dalším z počinů ICP s originálním, nezaměnitelným zvukem, nebo to je ukázka hudebního směru pro další projekty ICP. Bez ohledu na záměr, je to jeden z nejlepších releasů ICP a to se těžko říká, když mají na kontě tolik skvělých vydání.

  • KRS-One – Now Hear This
KRS – One – Now Hear This

KRS-One (Knowledge Reigns Supreme over everyOne), je odpovědný za šest alb se skupinou Boogie Down Productions a za jedenáct sólových desek. Now Hear This je pro KRS-One dvanáctá sólová deska ze svých kolem třiceti let, které věnoval hip-hopu. Je dobře, že KRS-One pořád vydáva nejen zábavnou, ale i věrohodnou, pravdivou a relevantní hudbu. KRS-One se především vyznačuje skvělými texty a se slovy si doslova hraje.Nové album je politicky nabité, naplněné tvrdými beaty a vášnivivími texty. Je to skvělé slyšet rappera, který vždy podá svůj úhel pohledu a nebojí se sdělit svůj názor.

Texty v novém albu jsou syrové, ryzí a od srdce. Produkce na albu je průměrně znějící, ale uspokující. Nejslabší článek alba je prostředek, kde beaty nejsou moc výrazný a ztrácí se v peckách ze začátku a na konci alba. Jestli souhlasíte s názory KRS-One, musíte uznat, že jak hudebně tak i textově moc povedené album, který by si každý fanda boom-bap rapu měl pustit.

Z výše zmíněných projektů se mi nejvíc líbí Here I Cum, pak Now Hear This a na třetí místo dávám The Kanan Tape. Díky za pozornost a přeju příjemý poslech. 🙂

Komentáře