Smrt si říká Hip Hop #2

Smrt si říká Hip Hop #2

Jak již bylo řečeno v prvním díle, tato kultura je plná nevraživosti a válek gangů, ve které umírají i slavní lidé. V tomto pokračování se podíváme na další mrtvé, respektive zabité ikony hip hopu.

Jam Master Jay

Jay

Vlastním jménem Jason William Mizell byl americký rapper a DJ hiphopové skupiny Run DMC.

JMJ se narodil 21. ledna 1965 v New Yorském Brooklynu a v 10 letech se přestěhoval do jiné části tohoto města, přesněji do Queensu. Již jako dítě Jay hrál na basu, kytaru a bicí v několika garážových skupinách.

V roce 1982 se na střední škole seznamuje s Josephem Simmonsem (známý také jako DJ Run) a Darrylem McDanielsem (DMC) a zakládají formaci Run DMC. O rok později vydávají první singl It’s Like That a stojí u zrodu nové kultury, která ve svém hudebním projevu načala fatální sbližování rapu a rocku. V roce 1986 spolupracují s Aerosmith na jejich remake Walk This Way a záhy se stávají první rapovou kapelou nominovanou na cenu Grammy a rovněž prvním ansámblem svého druhu, který kdy dosáhl zlatého, platinového a posléze multiplatinového prodeje alb.

Na Manhattanu Jam Master Jay založil Scratch DJ Academy pro děti, které se o DJing zajímají. V roce 1989 zakládá Jason „JMJ“ Mizell hudební společnost Jam Master Jay Records, která zažívá velký úspěch v roce 1993, kdy produkovala album skupiny Onyx.

V roce 1986 spolupracují RUN DMC s Aerosmith na jejich remake Walk This Way a záhy se stávají první rapovou kapelou nominovanou na cenu Grammy a rovněž prvním ansámblem svého druhu, který kdy dosáhl zlatého, platinového a posléze multiplatinového prodeje alb.

Krom toho, že v 90. letech JMJ přežil těžkou autonehodu, byl také dvakrát postřelen a to i přesto, že RUN DMC za celou dobu striktně dbali na korektnosti vztahů s kolegy z branže a ostře vystupovali proti násilí v rapové a hiphopové komunitě.

Smrt

Je 30. října 2002 půl osmé večer a do budovy na Merrick Boulevard vtrhli dva muži. Svědkové uvádějí, že jedním ze dvou byl mladý černoch v bílém tričku. Střelci pronikli do druhého patra, kde se nacházelo inkriminované studio a jeden z nich z blízka zastřelil Jama. Na místě se v inkriminovanou dobu nacházel ještě spolupracovník kapely, pětadvacetiletý Urieco Rinco, který vyvázl s průstřelem stehna.

Jakoukoli spojitost Jayovy smrti a války v rapové subkultuře popřel Russell Simmons, bratr Josepha „RUN“ Simmonse, zakladatel vydavatelské značky Def Jam, domovské stáje kapely a později i stylové oděvní firmy Phat Farm:

„RUN DMC vždy reprezentovali to dobré a pozitivní na rapu a hiphopu. Než média začala provokovat s umělými a nesmyslnými spory typu východní vs. západní pobřeží, měla si uvědomit dvě dekády, slušného a tvůrčího života Jama Jaye a jeho silný charakter a skvělou přátelskou povahu.“

Editor magazínu DJ Times Jim Tremayne dodává: „Málokdo si uvědomuje, jak byla tato kapela důležitá v historii pop music. Byli to rapoví pionýři, kteří tento styl zpopularizovali, obohatili a vynesli do výšin v době, kdy se mělo za to, že skončí někde v ghettu na periferii zájmu. RUN DMC byli a jsou tak důležití jako třeba Beatles, Elvis, Rolling Stones nebo Bob Dylan. A Jay v tom procesu hrál naprosto nezastupitelnou roli.“

Mac Dre

dre

Vlastním jménem Andre Louis Hicks byl americký rapper a zakladatel labelu Thizz Entertainment. Narodil se 5. července 1970 v Oaklandu v Californii a v mládí se přestěhoval do Valleja kde studoval Hoganovu střední školu.

Mnoho lidí rapuje o kriminalitě, násilí na ulicích atd. ale Mac Dre takový život opravdu žil. Po nahrání svého prvního alba byl Mac Dre obviněn z přípravy bankovní loupeže a v roce 1992 byl odsouzen na 5 let vězení.

Po svém propuštění z vězení v roce 1997 Dre nahrává své třetí album Stupid Doo Doo Dumb. Po tomto albu se Hicks setkává s producentem Bernardem Gourleyem a vydává album Rapper Gone Bad, kde se na produkci podíleli například Tone Capone, Lev Berlak či Warren G.

V roce 2001 zakládá vlastní značku Thizz entertainment, pod kterou nahrál další čtyři alba. To mu přineslo uznání rapperů z Bay Area.

Smrt

Mac Dre, který žil v San Franciscu, trávil víkend v Kansasu kvůli pátečnímu vystoupení (29. 10. 2004). 1 listopadu Hicks jel v dodávce po silnici číslo 71, když do dodávky začal najíždět další vůz. Kolem půl třetí ráno se ozvaly výstřely, které ukončily rapperův život. Říkalo se, že v tom měl prsty místní rapper Anthony „Fat Tone“ Watkins, ale důkazy se nikdy nenašly.

Následující rok byl zastřelen Watkins.

To by bylo pro tento díl vše, já se s Vámi loučím a těším se u třetího dílu Smrt si říká Hip Hop. /Khr


Jam Master Jay
https://en.wikipedia.org/wiki/Jam_Master_Jay
Mac Dre
https://en.wikipedia.org/wiki/Mac_Dre

Komentáře