Smrt si říká Hip Hop #3

Vítám Vás všechny u třetího pokračování SMRT SI ŘÍKÁ HIP HOP.

V minulém vydání jsme se dočetli, jak zemřel Jam Master Jay z legendárních Run-D.M.C. a Mac Dre.

A o kom, že bude tento díl?

ryder eazy eŘíká Vám něco jméno Ryder z GTA San Andreas?

 

Tak přesně jemu byl předlohou Eazy-E, který je prvním, o kterém se dnes něco málo dočteme.

Eazy-E má trochu odlišný konec svého života než předešlí interpreti ve Smrt si říká hip hop 1# a 2#, ale právě to dokazuje, že smrtelná nemoc na člověka číhá na každém rohu a že život rappera není jenom o zbraních.

Dětství:

Eazy-E, vlastním jménem Eric Wright, se narodil 7. září 1964 v Coptonu v Kalifornii což je jedno z nejtvrdších ghett USA. Jeho matka pracovala jako správkyně na základní škole a otec byl poštovní dělník, měl ještě dva sourozence bratra Kennetha a sestru Patricii a jak se dá očekávat, jejich finanční situace nebyla vůbec dobrá.

V době rozkvětu hip-hopu se Eric rozhodl, že rap bude to co ho proslaví, a to i přes to, že nebyl na západě Spojených států rozšířený tak, jak na východě (v té době byl centrem rapu New York).

Eazy si uvědomil, že mu rodina v jeho snu finančně nevypomůže, tak v brzkém věku začal prodávat marihuanu, díky tomu vydělal až 250 000 dolarů. V sedmnácti letech ho vyhodili ze střední školy. V té době se Eazy E stal členem nejvlivnějšího gangu v L.A. a to nechvalně známého gangu Crips, ve kterém byl například i Snoop Dog.

Za peníze vydělané prodejem drog si Eazy mohl splnit sen a založil si s Jerry Hellerem label, který pojmenovali Ruthless Records. Později spolu s rapperem MC Renem, Ice Cubem, DJ Yella a Dr. Drem založil skupinu N.W.A, se kterou vydal 3 LP, o které byl natočen výborný snímek Straight Outta Compton.

Smrt:

A jak vlastně Eazy umřel?

Začátkem roku 1995 začal mít problémy s dýcháním. 24.2.1995 byl Eazy E hospitalizován kvůli podezření na chronické astma. 1.března byl diagnostikován AIDS, který způsobil virus HIV, což je selhání imunitního systému. Nákaza je přisuzována prostitutce, měl také sedm dětí s šesti různými ženami. Když už bylo jisté, že nepřežije, tak se Eazy E oženil s Tomicou Woods, dne 15. března 1995. Eazy nechal testovat manželku i jejich dceru na HIV, testy dopadly negativně. Eric Wright odkázal své jmění své manželce a už jen čekal na smrt. Po několika dnech byl převezen na jednotku intenzivní péče, ale svůj boj s AIDS, který ho přepadl tak náhle, prohrál. Podlehl mu dne 26.3.1995. neuběhlo ani 24 hodin od jeho smrti a už si vedení Ruthless stěžovalo a soudilo se o peníze, které odkázal své manželce. Management říkal, že Eazy byl poblouzněný a že nevěděl co dělá, když se ženil těsně před smrtí.

A tak ve 31 letech zemřela legenda hip-hopu, rapper, který založil nejlepší a nejkontroverznější hardcore-rapovou skupinu vůbec, muž, který se z ničeho dostal mezi nejlepší, z drogového dealera z Comptonu až k jednomu z nejlepších rapperů West Coast, možná nejlepšího. Eric Wright se držel svého výroku „Just remember:It’s your real time and your real life chytil se šance a využil jí.

Pro rapovou historii je rok 1995 jedním z nejtragičtějších, protože svět přišel o svého dosavadního krále, zakladatele gangsta rapu a člověka, který se nebál říkat svůj názor.

Dalším neméně známým a významným je J Dilla

J Dilla, nebo také Jay Dee, se narodil jako James Dewitt Yancey 7. února 1974. Jay patřil bezesporu k nejlepším a nejnadčasovějším hip hopovým producentům všech dob.

Život:

Jay vyrůstal v Detroitu a svůj cit pro muziku si vybudoval díky rodičům, kteří ho od malička seznamovali s všemožnými žánry a také hudebními nástroji. Již jako velmi mladý začal James sbírat vinylové desky, které ho inspirovaly, aby se naučil hře na několik nástrojů. V průběhu studia na střední škole si James založil dnes již velmi známou skupinu Slum Village.

V roce 1992 se Jay Dee setkal s detroitským producentem Ampem Fiddlerem, který ho učil používat sampler MPC. Kromě Slum Village spolupracoval se jmény jako jsou Pharcyde, A Tribe Called Quest, Janet Jackson nebo Busta Rhymes.

 

Smrt:

V roce 2004 se poprvé začaly šířit zvěsti o zhoršujícím se J Dillově zdravotním stavu. O rok později se obavy všech jeho příznivců začaly naplňovat, když James strávil své evropské turné na invalidním vozíku. V průběhu následujícího roku trávil většinu času v nemocnici, přičemž neustále pracoval, a dokonce si nechal k lůžku zabudovat nahrávací studio, aby tak mohl dokončit své druhé album Donuts.

Album Donuts vyšlo 7. února 2006 a tři dny na to Jay Dee zemřel na následky nedoléčené prasklé ledviny.

J Dilla je veledůležitý pojem na rapové scéně. S jeho smrtí přišel svět o obrovského dříče a průkopníka nových a nepoznaných stylů. Není se co divit, že po sobě zanechal mnoho nevydaného materiálu. Ten byl v létě 2006 sesbírán, doplněn hlasy několika známých rapperů a vydán jako Dillovo třetí album The Shining.

To je pro tento díl vše, doufám, že se Vám líbil.

Těšíme se na Vás u příštího článku s pořadovým číslem 4#!

/Khr.

 


https://cs.wikipedia.org/wiki/Eazy-E
http://zivotopis.osobnosti.cz/eazy-e.php
https://en.wikipedia.org/wiki/J_Dilla
http://zivotopis.osobnosti.cz/j-dilla.php

Komentáře